تبلیغات
راین ملودی - ​بیابانکی: اشعار عاشورایی بعد از انقلاب تغییر و تحول خوبی داشته‌ است

​بیابانکی: اشعار عاشورایی بعد از انقلاب تغییر و تحول خوبی داشته‌ است

جمعه 7 آبان 1395 11:43 ب.ظ

 

​بیابانکی: اشعار عاشورایی بعد از انقلاب تغییر و تحول خوبی داشته‌ است

 • ​بیابانکی: اشعار عاشورایی بعد از انقلاب تغییر و تحول خوبی داشته‌ است

  تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳

  سعید بیابانکی در محفل شعر و ادب «سروچمان» گفت: نگاه به عاشورا و شعر عاشورایی بعد از انقلاب دچار تغییر و تحول شده است چراکه با یک بررسی ساده می‌توان متوجه شد که شعرهای عاشورایی خوب بعد از انقلاب بسیار زیاد شده است.

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو؛ دوازدهمین نشست «سرو چمان» عصر روز سه‌شنبه (4 آبان‌ماه) با حضور شاعرانی مانند سید اکبر میرجعفری، یاسین حجازی، سعیده اصلاحی، محمود حبیبی کسبی، سورنا جوکار، هادی جانفدا و علی سلیمانی در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

  در ابتدای مراسم سعید بیابانکی ضمن خیر مقدم به همه حاضران در برنامه، شعری آیینی خواند و گفت: نگاه به عاشورا و شعر عاشورایی بعد از انقلاب دچار تغییر و تحول شده است. همچنین به زودی یک بنیاد ادبی که طی یک پژوهش، چهل شعر عاشورایی برتر بعد و قبل از انقلاب را انتخاب کرده، آن‌را در قالب یک کتاب منتشر خواهد کرد. گزینش این اشعار توسط کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه شعرهای آیینی انتخاب شده است.

  وی ادامه داد: شعرهای عاشورایی خوب بعد از انقلاب بسیار زیاد شده و در این کتاب به دلایل زیباشناختی، نوآوری و دیگر عوامل گزینش اشعار پرداخته شده است. شعرهایی که در این کتاب انتخاب شده‌اند معمولا بیش از سی سال قدمت دارند چراکه وقتی شعری طی سی سال همچنان تاثیرگذار باشد، یعنی شعر خوبی است مثل «خط خون» گرمارودی، شعرهای عاشورایی معلم و دیگر شعرهای شاعران این حوزه.

  این شاعر طنزپرداز گفت: فردی می‌گفت کار شعر و هنری کردن مثل پریدن از ارتفاع است. بدون شک در سال‌های بعد یکی از شما بیشتر خواهد پرید و شما به حاشیه خواهید رفت، بنابراین برای بهتر بودن در این عرصه باید تلاش کرد.

  در ادامه علریضا لبش دیگر مجری نشست ادبی «سروچمان» شعری از مرحوم حسین منزوی خواند و در ادامه گفت: علاوه بر این که در روزهای سوگواری امام حسین(ع) هستیم، در این ماه تولد و وفات چند شاعر است. فریدون مشیری 3 آبان 79، ابوالقاسم حالت 3 آبان 71، قیصر امین‌پور 8 آبان 86، منوچهر آتشی آبان 84 فوت شده‌اند و محمدعلی سپانلو 29 آبان متولد شده‌ است.

  سیداکبر میر‌جعفری به‌عنوان نخستین مهمان این جلسه، شعری با عنوان «روضه مکشوف» خواند و گفت: دوسال پیش همراه دسته عزاداری بودم که در آن بوشهری‌ها دمام و سنج می‌زدند. من با ریتم موسیقی آنها چند بیتی از این شعر را گفتم. سال پیش هم دوباره با این دسته عزاداری همراه شدم و چند بیت دیگر گفتم ولی امسال از این دسته جا ماندم و دیگر بیتی به این شعر اضافه نشد.

  در ادامه سعیده صلاحی، محمود حبیبی کسبی، سورنا جوکار، هادی جانفدا و علی سلیمانی هر کدام شعری از کتاب‌های چاپ شده خود و یا در دست انتشار با موضوع  محرم و عاشورا خواندند.

  همچنین در این نشست از کتاب یاسین حجازی با نام «آه» رونمایی شد و یاسین حجازی با متنی ادبی و قلمی گیرا مراحل نوشتن این کتاب را بازگو کرد.

  حجازی در توضیح این اثر گفت: شیخ ابوالحسن شعرانی کتاب «نفس المهموم» عباس قمی را که مجموعه‌ای از مقتل‌ها از 6 ماه قبل تا چند ماه بعد از قتل امام حسین(ع) بوده است را به فارسی ترجمه کرده است. «نفس المهموم» یعنی نفس کسی که غم دارد و کسی که غم دارد بدون شک در نفسش «آه» است، به همین دلیل اسم این کتاب را «آه» گذاشتم.

  وی ادامه داد: من کتاب آیت‌الله شعرانی را بازخوانی کرده‌ام و نه بازنویسی چراکه نثر کتاب هیچ تفاوتی نکرده و من فقط سعی کردم تا عناصر دراماتیک این نثر را کشف و در کنار هم قرار دهم.

  در پایان این مراسم پنج جلد کتاب با امضای یاسین حجازی به کتابخانه فرهنگسرای سرو اهدا شد و شاعران به رسم یادگاری جمله‌ای را روی تابلویی که با پوستر برنامه تهیه شده بود، نوشتند و در آخر عکس دسته جمعی انداختند.


برچسب ها: ​بیابانکی: ، اشعار ، عاشورایی ، بعد ، از ، انقلاب ، تغییر ،